Τα υφάσματα πάντα έπαιζαν βασικό ρόλο στη διακόσμηση του σετ βάπτισης.
Από μόνα τους δίνουν χρώμα και ύφος, όμως εμείς τα φροντίζουμε επιπλέον. Επιλέγουμε υφάσματα ποιοτικά, βαμβακερά, σατέν, οργάντζα, λινά, ακόμα και μετάξι. Τα ράβουμε, τα στολίζουμε και τα τοποθετούμε σε κλασικό ή εναλλακτικό δέσιμο κατά περίπτωση. Αποφεύγουμε κόλλες που θα τα καταστρέψουν, ώστε να μεταποιηθούν αν επιθυμείτε μετά και να αξιοποιηθούν.